Amerykański kompozytor muzyki teatralnej, tanecznej filmowej oraz koncertowej muzyki współczesnej, wokalista, instrumentalista, etnonuzykolog. Jest członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów. Ukończył studia w wydziale kompozycji etnomuzykologii w Amherst College w 1979. Wykonuje zarówno muzykę rdzennych mieszkańców wielu kultur, jak i swoje własne kompozycje, oparta na wzorcach etnicznych. Wraz z Mazatlem Galindo tworzy zespół XOCHIMOKI, wykonujący muzyke rdzennych mieszkańców Ameryki. Autor opery "Buffalo Nation" oraz monumentalnego arcydzieła "Psalmy RA".

Jim Berenholtz jest kompozytorem muzyki teatralnej, tanecznej, filmowej i koncertowej muzyki współczesnej. Jest szczególnie znany z tego, że tworzy pomost między klasycznymi i współczesnymi stylami Zachodu i muzyką dawnych i rdzennych kultur. Ukończył studia w wydziale kompozycji etnomuzykologii w Amherst College w 1979. Swoje muzyczne życie poświęcił Jest członkiemAmerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów i byłym laureatem stypendium grant recipient of the American Music centem. Jego oryginalne dzieła były prezentowane przez Great Falls Symphony w Montanie and oraz w Diablo Symphony w California. Jest autorem opery ? Buffalo Nation? dzieła poświęconego tragicznym wydarzeniom w dziejach plemienia Lakota, ?Luna? ? baletu astrologicznego o cyklach przemiany. ?Songs of the Forgatten Relatives? - sztuki muzycznej o acieraniu się różnic między kulturami i formami życia. Nagrywał muzykę do filmów, m.in. ?Lord softhe Deep? ,współpracował nad cieżką dźwiękową to filmu wTNT Geronimo i współzałożycielem duetu muzycznego Xochimoki, powstałego w 1984 (Xochimoki was a leading force throughout the 1980?sand 90?s in the revival of the ancient music of the Aztec, Maya and other pre-Columbian civilizations.)

Dział: Oferta muzyczna

Wyjątkowo sugestywna muzyka etniczna. Przejmujące autentyzmem oraz głębokim mistycyzmem śpiewy szamańskie inicjacyjne dawnych mieszkańców Ameryki Środkowej i Południowej. Intonowane w starożytnych językach Hopi i Nahuatl, lecznicze pieśni, przywołujące duchy, i siły natury.

{play}http://www.anandamusic.pl/mp3/jim_berenholtz/xochimoki/2.mp3{/play}2. Naui Ollin (1st Movement) 2:26

Dział: Muzyka Etniczna

Monumentalne arcydzieło - dwupłytowy album muzyki akustycznej, określanej przez kompozytora jako ?neo ? ancient?, z udziałem około 50 artystów z wielu krajów świata. Usłyszysz m.in. fragmenty egipskiej Księgi Śmierci, liczący 3500 lat Hymn Słońca faraona Akhenatena, biblijne teksty z Księgi Psalmów śpiewane w starożytnych językach. Instrumenty pochodzące z Bliskiego Wschodu oraz tradycji europejskiej.

{play}http://www.anandamusic.pl/mp3/jim_berenholtz/psalms_of_ra_cd_1/5.mp3{/play}5. Tua Ra 4:26