Jim Berenholtz - The Plasms of Ra 2 CD

Monumentalne arcydzieło - dwupłytowy album muzyki akustycznej, określanej przez kompozytora jako ?neo ? ancient?, z udziałem około 50 artystów z wielu krajów świata. Usłyszysz m.in. fragmenty egipskiej Księgi Śmierci, liczący 3500 lat Hymn Słońca faraona Akhenatena, biblijne teksty z Księgi Psalmów śpiewane w starożytnych językach. Instrumenty pochodzące z Bliskiego Wschodu oraz tradycji europejskiej.

5. Tua Ra 4:26

Dwupłytowy album muzyki akustycznej, określanej przez kompozytora jako ?neo ? ancient?.
 
Przedstawia rytuały starożytnego Egiptu oraz innych dawnych wielkich kultur Bliskiego Wchodu .Jedyne w swoim rodzaju dzieło, w którego powstaniu wzięło udział około pięćdziesięciu muzyków wielu narodowości. Nagrane w słynnym studio Skywalker Sound, to samo, w którym nagrywano muzykę do wielu filmów hollywoodzkich.
 
PSALMY RA - Zawartość:

CD 1: SUNRISE TO SUNSE ? Od wschodu do zachodu słońca.

1. Song of Marawa 4:36
Tekst  inspirowany kulturą meroityczną, z korzeniami egipskimi, hebrajskimi i Borana, napisane na harfę, santur, nai, głosy kobiece oraz kwartet instrumentów dętych drewnianych.
 
2. Kabballistic Cross 12:17
Tekst hebrajski, wokalna inwokacja medytacyjna do Drzewa Życia i ochronnych mocy archaniołów.

3. Y'hee Yeh Or 3:30
"Let there be light" ?Niechaj nastanie światłość?. Hebrajski tekst, pieśń z towarzyszniem klarnetu, oboju oraz nai ( flet pochodzący z bliskiego wschodu).

4. Pyramid of Light 4:22
Inspirowana kulturą hebrajską pieśń inicjacyjna śpiewana a capella.

5. Tua Ra 4:26
Tekst otwierający pochodzącą ze starożytnego Egiptu ? Księgę Śmierci? na chór męski, skrzypce, wiolonczelę, flety i rogi francuskie.

6. Ra Hu 3:02
Tekst inpirowany Egiptem na żeński chór, gitarę i skrzypce.

7. Hu Ra Eli 2:39
Tekst inspirowany kulturami egipską i hebrajską, wokale a capella.

8. Horus Ra 5:16
Instrumentalny utwór na flet i okarynę.

9. A Elu A 2:04
Utwór w wiekszości instrumentalny, lecz zawiera także teksty inspirowane kulturami Egiptu i hebrajską na chór mieszany. Instrumenty: flety, oboje, skrzypce, wiolonczela, oud, gitara, harfa oraz kotły.

10. Psalm 104 8:57
Tradycyjny tekst biblijny, kompozycja na kwintet strunowy i dwa głosy męskie.

11. Diaspora 1:25
Duet na klarnet i kontrabas.

12. Caravanserai 1:46
Tradycyjny perski zespół instrumentów dętych, strunowych i perkusyjnych.

13. Psalm 133 3:31
Arabsko hebrajska wersja pieśni hebrajskiej ? Hine Ma Tov...? (pochodząca z psalmu 133) na głosy mieszane z towarzyszeniem klasycznego arabskiego wokalisty solo oraz instrumentów : oud, nai, dumbek, tamburyn i cmbałów palcowych.
 
Czas trwania: 57:56

CD nr 2: SUNSET TO SUNRISE ? Od zachodu do wschodu słońca

1. Psalm 116 3:25
Hebrajski tekst biblijny, napisany na chór mieszany.,flet, rogi angielskie, klarnet, fagot, rogi francuskie, skrzypce i wiolonczele.

2. Red Sun 1:22
Chór mieszany, trąbki,rogi, flet, obój i kotły.

3. Blue Star 1:59
Instrumentalna oda do Syriusza, siedziby bogiń i bogów. Na skrzypce, wiolonczele, kontrabasy i flet.
 
4. Recha Em Kheba 2:08
Staroegipski tekst z ?Księgi Śmierci? na chór mieszany i orkiestrę kameralną: instrumenty dęte drewniane, strunowe i kotły.
 
5. Kaddish 7:08
Tradycyjna żydowska modlitwa pogrzebowa na gitarę, saksofon sopranowy, żeński głos prowadzący i chór mieszany.
 
6. Sa Salat 1:37
?Ta, która śpi? Starozytny tekst sumeryjski pochodzący z ? Księgi Gilgamesza?, na głosy żeńskie, obój i klarnet.

7. Dendera 1:02
Egipska harfa solo.

8. Abbydos 4:07
Duet na flet bambusowy i shakuhachi.

9. Amenti Rama 2:11
Tekst inspirowany kulturą egipską na głosy żeńskie z towarzyszeniem klarnetu, fagotu, gitary basowej i gongu.
 
10. Kesil Kimah 2:39
Pieśń do Oriona i Plejad, zawierająca tradycyjne żydowskie nazwy gwiazd. Na chór mieszany z towarzyszeniem fletu.

11. BA AR BET 1:13
Staroegipski tekst na chór mieszany, flet, klarnet i instrumenty strunowe.

12. Hymn to the Sun 19:03
Hymn do Słońca. Staroegipski tekst, napisany przez faraona Akhenatena, na chór mieszany, orkiestrę kameralną, środkowo wschodnie instrumenty dęte, strunowe i perkusyjne.
 
13. Guramolaho 1:51
Adaptacja tradycyjnej pieśni Borana z Afryki Wschodniej ?O Ty, Odwieczny, który mówisz językiem ptaków, wskaż mi, gdzie jest miejsce duchów, abym mógł udać się tam i wzmocnić swoje modły?.
 
Czas trwania: 49:51
 
Cena 60,00 zł

 Dwupłytowy album muzyki akustycznej, określanej przez kompozytora jako ?neo ? ancient?. Przedstawia rytuały starożytnego Egiptu oraz innych dawnych wielkich kultur Bliskiego Wchodu. Jedyne w swoim rodzaju dzieło, w którego powstaniu wzięło udział około pięćdziesięciu muzyków wielu narodowości. Nagrane w słynnym studio Skywalker Sound, to samo, w którym nagrywano muzykę do wielu filmów hollywoodzkich.

?Psalmy RA? jest muzycznym symbolem podróży poprzez dzień i noc. Od świtu do zmierzchu a potem znów do świtu, nagranie przenosi słuchacza poprzez czas od narodzin do życia i do śmierci do ponownego narodzenia. Większość tekstów napisana została w starożytnych językach Egipcjan, aramejskim, hebrajskim, wiele pochodzi z Egipskiej Księgi Wejścia w Dzień, znanej jako Księga Śmierci. Teksty hebrajskie zaczerpnięto z Księgi Psalmów w Biblii oraz z tradycyjnych modłów.

?Psalmy RA? to dzieło życia muzyka, kompozytora Jima Berenholtza. Przez ostatnie 15 lat odbył pięć podróży do Egiptu, wiele podróży do Izraela, Palestyny, Jordanu, Sudanu, Etiopii i innych krajów. W czasie tych podróży medytował, śpiewał, odprawiał modły, grał na flecie w starożytnych świątyniach wzdłuż Nilu, w niedostępnych, odludnych pustelniach, w łodziach, wzdłuż wybrzeży Morza Czerwonego i na szczycie góry Synaj. Te niebiańskie miejsca przyniosły wiele melodii i pieśni, skomponowanych do słów starożytnych tekstów w oryginalnych językach. W jedynej w swoim rodzaju aranżacji łączą się symfoniczne instrumenty zachodnie oraz pochodzące z Bliskiego Wschodu instrumenty dęte drewniane, strunowe i perkusyjne.

Muzyka sprowadza doświadczenie przebywania pod rozświetlonym gwiaździstym niebem na Saharze,lub uczestniczenia w chwale wschodu słońca w świątyni. Stąd słuchacze zabierani są w duchową podróż, która jest zarówno leczeniem jak i afirmacją życia. Źródłem poetyckiej inspiracji do stworzenia? Psalmów RA? stała się postać faraona Akhenatena i jego mistyczna filozofia słonecznego światła.

Historia jego roli w powstaniu nagrania jest fascynująca. Liczący 3500 lat Hymn Słońca Akhenatena, chociaż przetłumaczony na wiele języków, jako jeden z najsłynniejszych tekstów starożytnego Egiptu, nigdy przedtem nie został przedstawiony w pełnej transliteracji.

Po miesiącach poszukiwań kompozytor dotarł do słynnego egiptologa Williama Murnane. Uczony ten, będąc ekspertem w zakresie czasów Akhenatena / Amarna, uprzednio opracował wymowę tekstu Hymnu Słońca na podstawie oryginalnego zapisu hieroglifricznego na płycie kamiennej. Zebrał swoje notatki w formie kompletnego dokumentu oraz użyczył nagrania swego głosu wypowiadającego tekst, aby wspomóc pracę nad wymową. Dwa miesiące później profesor Murnane zmarł nagle na zawał serca. W tych okolicznościach świadomość ,że najważniejsza część jego pracy nie umarła wraz z nim stanowi pewne pocieszenie.

W rzeczy samej, główną ideą ?Psalmów RA? było doprowadzenia do tego, aby świat usłyszał ponownie głosy starożytnych przodków. Pewne znaczenie ma fakt, że Hymn Słońca nie jest jedynym w tym albumie utworem, który narodził się ze śmierci. Rodzice kompozytora zmarli w odstępie dziewięciu miesięcy, a stało się to krótko po okresie, w którym odprawił on tradycyjną żydowską modlitwę pogrzebową, znaną jako Kaddish, z użyciem skomponowanej przez siebie muzyki. Psalm 116, który mówi o duchowym wzniesieniu się po doświadczeniu znalezienia się na dnie życia, został skomponowany w czasie, w którym powstała muzyka do pochodzącej sumeryjskiego Poematu o Gilgameszu, rytualnej pieśni o bogini podziemi.

W tym nagraniu egipski Hymn Słońca powiązany jest z hebrajskim Psalmem 104. Jest to przepiękny tekst poetycki czczący siły natury, a wielu znawców Biblii uważa, że powstał z inspiracji wcześniejszego hymnu Akhenatena.

Połączenie wątków egipskich i żydowskich jest tematem prowadzącym na obydwu płytach albumu. Zbyt często podkreśla się negatywne strony związku tych dwóch kultur. Tymczasem należy pamiętać, że Żydzi zamieszkiwali starożytny Egipt przez tysiąc lat. Istniejąc obok siebie, te dwie cywilizacje stworzyły wiele wątków stanowiących wspólne dziedzictwo, powstałe z wzajemnie uzupełniających się i krzyżujących wpływów i uwarunkowań. Jednym z interesujących przykładów tej kulturowej interakcji jest postać Mojżesza, wielkiego wtajemniczonego egipskiego duchowieństwa i szkół magii.

?Psalmy Ra? podejmują wyzwanie uczczenia tego, przeplatając kabalistyczne żydowskie śpiewy egipskimi mantrami rytualnymi, sięgając do samych początków języka, którego elementy mogą być odnalezione w rdzeniach wyrazów i w sylabach. W Psalmie 133 znajduje to wyraz bardziej współczesny, nawiązujący do aktualnych wydarzeń, poprzez wykorzystanie tradycyjnej pieśni ludowej, która powstała na kanwie tego hymnu i wykonanie jej w języKach hebrajskim i arabskim.

Aranżacja została opracowana przez bliskowschodniego etnomuzykologa, Jihada Racy, kompozytora ścieżki dźwiękowej do słynnej ekspozycji króla Tutenhamona, która objechała Amerykę Północną w 1978. Jest ona wykonywana przez niego z zaprzyjaźnionymi muzykami libańskimi i palestyńskimi, z towarzyszeniem śpiewaków pochodzących z tradycji żydowskich i chrześcijańskich. W dzisiejszych okolicznościach stanowi ona apel o pokój i zrozumienie. Jeśli dodamy do tej kulturalno ? lingwistycznej mieszaniny teksty, pieśni i dźwięki pochodzące z kultur afrykańskich takich jak Borana, czy muzyka kultur Azji Zachodniej, n.p. perska, mamy obraz tego, czym jest dzieło ? Psalmy RA?.

Wpływy muzyki świata są szczególnie widoczne dzięki użyciu tradycyjnych instrumentów z Afryki Północnej i Środkowego Wschodu takich jak flety nai, bębny dumbek, sistrum, dzwonów, trąb, santur, oud, gitary i harfy. Połączone one zostały z instrumentami dętymi, blaszanymi, strunowymi i perkusyjnymi, reprezentując wpływy klasycznej muzyki europejskiej. Wśród wykonawców są członkowie orkiestr San Francisco: symfonicznej, baletu i opery. Utwory wokalne, zarówno solowe jak i chóralne wykonywane były wśród kamiennych bloków świątyń, co w sposób naturalny przyniosło ciekawy efekt rezonansu akustycznego. Na przykład, w Pyramid of Light ( nr 4, vol.1) przestrzeń dźwiękowa została precyzyjnie zaprojektowana przez inżyniera nagrania i miksowania Aarona Reiffa, aby imitować akustyczne właściwości Komnaty Królewskiej Wielkiej Piramidy w Gizie. Z całą pewnością, muzyczne inspiracje ?Psalmów RA? są eklektyczne. Jednakże, dzieło to charakteryzuje się własnym, odrębnym i właściwym dla całości stylem. Bywa on postrzegany jako nowy rodzaj muzyki, który sam kompozytor nazywa ?Neo ? Ancient? (Nowo ? Starożytny), stanowiący połączenie współczesnej klasyki i muzyki świata.

Poprzez połączenie muzycznych i językowych korzeni ludzi, którzy od bardzo długiego czasu pozostają wrogami idei nacjonalistycznych i fundamentalistycznych, ?Psalmy RA? mają na celu celebrowanie połączonego dziedzictwa duchowego i przekroczenia różnic politycznych. Rolą sztuki zawsze było budzenie i oświecanie, dla artystów przeznaczone jest natomiast podjąć się roli przewodniej w dążeniu tam, gdzie inni nie odważają się wkraczać. Dyplomacja obywatelska jest prekursorem prawdziwej przemiany politycznej a muzyka, będąc językiem uniwersalnym, jest jednym z najskuteczniejszych i najcudowniejszych sposobów, za pomocą których obywatele świata mogą dotrzeć do siebie nawzajem.

Prawie pięćdziesiecioro muzyków udzieliło swoich talentów dla nagrania ? Psalmów RA?.Międzynarodowy zespół łączy przedstawicieli wielu grup etnicznych ze Stanów Zjednoczonych, jak również z Kanady, Meksyku, Puerto Rico, Chile, Nigerii, Izraela, Palestyny, Libanu oraz Iranu.
VOCALISTS - Ahmed Asmer, Sonya Heller, Melanie DeMore, Joey Blake, Ken Roht, Phyllis Addison, Karole Foreman, Jill Snyder, John Bennett, Doug Rich, Leo Marchildon, Lisa Rafel, Gary Hanna, Fantuzzi, Ani Williams, Mazatl Galindo and Jim Berenholtz.

FLUTES - Vivana Guzman, Mazatl Galindo and Jim Berenholtz NEY (Middle Eastern Flute) - Jihad Racy and Nejad OBOE and ENGLISH HORN - Paul McCandless and Keith Sklower. CLARINET and BASS CLARINET - Rob Chavez BASSOON and CONTRABASSOON - Jarratt Rossini and Warren Box SAXOPHONES - Paul McCandless FRENCH HORN - Doug Hull and Zack Maupin TRUMPETS - Jim Dooley and Aaron Reiff TIMPANI - Kevin Neuhoff OTHER PERCUSSION - Onye Onyemaechi, Nejad, Kevin Neuhoff, Souhail Kaspar, Fantuzzi, Mazatl Galindo and Jim Berenholtz HARPS - Ani Williams and Donelle Page SANTUR and KAMANCHEH (Persian Strings) - Nejad OUD (Middle Eastern Lute) - Jihad Racy and Tom Chandler GUITAR - Brian Gore VIOLIN - Brian Lee, Lisa Weiss, Phyllis Kamrin and Kathleen Dillon VIOLA - Susan Gulkis CELLO - Vanesa Ruotolo, Thalia Moore and Gretchen Egen BASS - Michael Taddei and Steve D?Amico CONDUCTORS - Mary Chun and Leo Marchildon RECORDING ENGINEERS - Aaron Reiff and Dann Thompson