Rahul Sakyaputra, Którego imieniem nazwano Centrum, był wybitnym wirtuozem sitaru, filozofem, artystą malującym farbami wodnymi obrazy o tematyce buddyjskiej. Założyciele Centrum, Andrzej i Mira spotkali go w Los Angeles i spędzili razem wiele czasu.Byli na kilku jego koncertach, m.in. na kameralnym koncercie w domu słynnej gwiazdy filmowej Goldie Hawn. Ciekawym wydarzeniem był także koncert specjalny dla Andrzeja i Miry ? spotkanie Rahula ? sitarzysty z pianistą Howardem Richmanem, twórcą ?portretów muzycznych?. Zagrali wspólnie w niezwykłej improwizacji. Zjawiskiem niespotykanym jest połączenie sitaru i pianina, instrumentów bardzo odmiennych kulturowo i muzycznie. Wiadomość o jego odejściu w dniu 17 listopada 2002 była dla Andrzeja i Miry wielkim przeżyciem. Miał 55 lat.

Rahul Sakyaputra był cieszącym się międzynarodową sławą wirtuozem Sitaru Uczył się grać na sitarze pod kierunkiem wielkiego nauczyciela Allaudina Khana-mistrza, który uczył grać również Ravi Shankara. Wiele podróżował, występował w Indiach, Stanach Zjednoczonych i w Europie. Nauczał gry na sitarze w wielu wyższych szkołach muzycznych, prowadził wykłady na temat indyjskiej muzyki klasycznej i buddyzmu. W 1984 roku grał dla ponad miliona ludzi w Nagpur koło Bombaju.

Dział: Oferta muzyczna

{play}http://www.anandamusic.pl/mp3/rahul_saykaputra/concerts_la_2/3.mp3{/play}3. Drut Tin Tall & Jhala 16:53

Dział: Muzyka Etniczna

{play}http://www.anandamusic.pl/mp3/rahul_saykaputra/concerts_la_1/2.mp3{/play}2. Vilambit Tin Taal 22:24

Dział: Muzyka Etniczna

Klasyczna raga indyjska na sitar i tablę w mistrzowskim wykonaniu. Zachwyca bogactwem i potęgą uczuć, doprowadzając słuchaczy do najwyższej ekstazy. Wirtuozeria gry Rahula na sitarze przejawia się w idealnej równowadze między ekspresją uczuć a matematyczną dyscypliną w ich kontrolowaniu.

{play}http://www.anandamusic.pl/mp3/rahul_saykaputra/nirvana/1.mp3{/play}1. Unit 11 28:21

 

Dział: Muzyka Etniczna