Don Campbell - The Mozart Effect for Children - Vol.4: Mozart to Go

Współczesne badania, szczególnie prace dr Tomatisa dowiodły, że słuchanie muzyki Mozarta ma zbawienny wpływ na rozwój inteligencji dziecka, od najwcześniejszych chwil jego życia, także przed urodzeniem się.
Mozart spędził więcej czasu podróżując po Europie, niż jakiekolwiek inne dziecko w jego wieku w tamtych czasach. 

1. Finale I, from Don Giovanni, K.527 1:51

Zanim skończył 10 lat przejechał w powozie sześć krajów, gdzie drogi były fatalne a pogoda nieprzewidywalna.

Może było odrobinę lepiej niż sto lat później w zatłoczonych wagonach, które eksplorowały Dziki Zachód. Dzisiaj podróżujemy w luksusie z pasami bezpieczeństwa, odtwarzaczami CD, urządzeniami klimatyzacyjnymi i wygodnymi siedzeniami, co ma nam łagodzić stres bycia rodzicem i podróżowania we współczesnych czasach.

Amadeusz skomponował pewną liczbę najbardziej czarującej muzyki dla naszego podróżującego społeczeństwa. Pewnie zapisałby parę tych melodii na swoim osiemnastowiecznym laptopie, długopisem i papierem, podczas pokonywania odległości między Austrią, Francją a Niemcami.

Oczywiście, kiedy słuchasz podczas jazdy samochodem, upewnij się, że wszyscy właściwie używają swoich pasów bezpieczeństwa, i że jedziesz bezpiecznie, dbając o swoich cennych pasażerów!. PAMIĘTAJ: odtwarzaj muzykę w samochodzie niezbyt głośno, aby móc słyszeć klaksony i syreny na ulicy, aby zachować bezpieczeństwo swojej rodziny.

Zarówno badania prowadzone przez dr Alfreda Tomatisa jak i prace w latach 90 tych na uniwersytecie Irvine w Kalifornii wykazały, że przestrzenna inteligencja została zwiększona w znaczący sposób poprzez słuchanie muzyki Mozarta przez dziesięć minut przed testem.

Kolejne badania wykazały, że dzieci, które przed pójściem do szkoły otrzymywały ogólne lekcje gry na pianinie mogły wykonać niektóre melodie Mozarta czy Beethovena zaledwie po sześciu miesiącach. Dodatkowo, dzieci, które otrzymały podstawową edukację muzyczną przejawiały większą inteligencję przestrzenną i tymczasową, niż dzieci, które otrzymały innego rodzaju lekcje.

Efekty utrzymywały się dłużej w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym niż studenci koledżu wcześniej badani.

Dwieście lat po tym, jak urodził się Mozart, francuski lekarz, dr Alfred Tomatis rozpoczął badania nad związkiem między słuchaniem a uczeniem się, w szczególności stwierdził, że dzieci rozwijają możliwości słuchania także zanim się urodzą. Dr Tomatis odkrył także, że odtwarzanie muzyki Mozarta może wspomóc rozwój mowy, usprawnić ruch i rozwinąć umiejętności lewej półkuli lub myślenia logicznego.

2. Rondo Allegro III, from the Piano Concerto #6 in Bb Major, K.238 6:45

3. Presto I, from the String Quartet in G Major, K.156 3:08

4. Menuetto-Trio IV, from the Sereade, K.185 3:18

5. Allegretto con Variation IV, from the Clarinet Quintet in A Major, K.581 9:27

6. Rondo Allegro II, from the String Quartet in F Major, K.370 4:06

7. Rondo Allegretto III, from the Clarinet Quintet in E flat Major, K.374 4:28

8. Menuetto-Trio III, form the Serenade, K.203 2:55

9. Menuetto V, from the Divertimento in B flat Major, K.287 4:10

10. Rondo a la Turk III, from the Piano Sonata in A major, K.331 3:23

11. Rondo Allegro Grazioso III, from the String Quartet in Bb Major, K.159 2:40

Czas trwania: 46:16

Cena 35,00 30,00 zł